ENDÜSTRİYEL TASARIM TESCİLİ

Tasarım; bir ürünün bütünü veya bir kısmı ya da üzerindeki motif, süsleme, çizgi, şekil, biçim, renk, doku, malzeme veya esneklik gibi insan duyuları ile algılanan çeşitli unsur veya özelliklerinin oluşturduğu bir bütünü ifade etmektedir. Endüstriyel Tasarım Tesciliyle; ürünlerin dış görünüşleri koruma altına alınabilmektedir. Sadece tescillenebilen tasarımlar korunmaktadır. Kitap, Müzik, Yazılım vb bazı tasarımlar Fikir ve Sanat Eserleri Kanuna göre korunmaktadır. Koruma ile elde edilen, tasarım hakkı sahibinin izni olmaksızın başka kişilerce tasarımın ticari amaçla kullanımını engelleme hakkı hem caydırıcı olmaktadır hem de ileride olabilecek hukuki maliyetlerin önüne geçmektedir.

Örneğin; ürünlerin ambalajları, ambalajların üzerindeki desenler, Kumaş desenleri, konfeksiyon ürünlerinin modelleri, mobilyaların modelleri, makinaların dizaynları, araçların dizaynları , araçların yedek parçaları tasarım tesciliyle koruma altına alınabilmektedir.

Tasarım Tescili Yapılabilen Ürünler

Endüstriyel yolla ve elle üretilen bütün ürünlerin dış görünümleri tasarım tesciliyle koruma altına alınabilmektedir. Örneğin; ürünlerin ambalajları, ambalajların üzerindeki desenler, Kumaş desenleri, konfeksiyon ürünlerinin modelleri, mobilyaların modelleri, makinaların dizaynları, araçların dizaynları, araçların yedek parçaları tasarım tesciliyle koruma altına alınabilmektedir.

Ayırt Edici Nitelik:
Ayırt edici kavramı, bir şeye özgün nitelikleri, özellikleri belirtmek için kullanılır. Bir endüstriyel tasarımın bilgilenmiş kullanıcı üzerinde bıraktığı genel izlenim ile diğer bir tasarımın böyle bir kullanıcı da bıraktığı genel izlenim arasında belirgin bir farklılık oluşuyorsa bu tasarım ayırt edici niteliğe sahiptir
Yenilik: Bir tasarımın aynısı, başvuru veya rüchan tarihinden once "dünyanın herhangi bir yerinde" kamuya sunulmamış ise o tasarım yeni kabul edilir. Ancak başvuru tarihinden önceki 12 ay içerisinde tasarımcı veya bu tasarımcının izin verdiği kişiler tarafından kamuya sunma veya bu kişilerin suistimali sonucu kamuya sunma "yenilik ve ayırt edici nitelik" etkilenmez.

ENDÜSTRİYEL TASARIM TESCİLİ İÇİN İSTENİLEN BELGELER

 • Sözleşme
 • Vekaletname
 • Tasarım Talep Beyanı
 • Tarifname
 • Ürünün en az 2 farklı açıdan çekilmiş 8x8 cm ebadında resmi
ENDÜSTRİYEL TASARIM TESCİL SÜRECİ
  • Tasarım Dosyası (1-2 Gün)
  • TPE'ye Başvuru (1 Gün)
  • Şekli Şartlara Uygunluk İncelemesi (3 Ay)
  • Bültende İlan Süresi (6 Ay)
  • İlanda İtiraz Olmaması Halinde Tescil Kararı (2 Ay)
  • Tescil Belgesi (10-12 Ay)
 
  Adres : Büyükelçi Sokak No: 18/1 06690 Kavaklıdere - Çankaya / ANKARA
  Telefon : 0312 468 87 02 - 0312 468 86 77
  GSM : 0544 468 87 02
  Faks : 0312 468 86 58
  E-Posta : cnd@cnd.com.tr - info@cnd.com.tr